TPC czyli kolejny pomysł na lekką kamizelkę z Polski

Dodał Dobry dnia śr., 02/09/2015 - 16:14

 

Templariusze w Polsce?

 

Tak, ale nie będę się tu rozwodził nad ciężkozbrojnymi rycerzami zakonnymi. Mowa o firmie Templar's Gear reprezentowanej przez pana Jakuba (co ciekawe, ostatni mistrz zakonu Templariuszy nosił właśnie to imię; przypadek? ;)). Firma ta, choć nie jest na rynku od bardzo dawna (2013 rok) wyszła do klienta z dosyć mocnym sprzętem oraz z całkiem bogatą ofertą. W tej chwili na stronie producenta możemy znaleźć około 40 różnych produktów, a liczba stale rośnie. Każda z opisanych rzeczy wyróżnia się wysoką jakością wykonania, dobrymi i markowymi substratami wykorzystywanymi w produkcji (rzepy Amar, nici Amann Onyx 40 czy w końcu oryginalna Cordura i klamry ITW Nexus). Najciekawszym rozwiązaniem wyróżniającym tego producenta jest laminowana Cordura wycinana laserowo (moda, moda) oraz dodatkowo obszywana w celu zabezpieczenia przed rozklejaniem. Te oraz inne ciekawe rozwiązania zostały użyte w celu stworzenia kolejnej wariacji na temat lekkiego plate carriera: Templar's Plate Carrier. Czy kamizelka faktycznie jest dobrym produktem wartym swojej ceny? Czym się wyróżnia na tle wielu innych podobnych produktów? Zapraszam do lektury!

 

Opcje, cena i pierwsze wrażenie...

Kamizelka dostępna jest na stronie producenta, a jej cena oscyluje w okolicach 600 zł. Jest ona zależna od kamuflażu, rozmiaru, typu pasa łączącego elementy oraz typu klapy przedniej i tak możemy sobie sprawić TPC "już za jedyne" 500 zł lub wykupić pakiet de lux za nie bagatela 800 zł i więcej. Nie dajmy się zwieść podstawowej proponowanej sumie 354 zł. Nie da się kupić tej kamizelki za taką cenę, bowiem to cena bez... cummerbunda i klapy przedniej. Jeśli już jesteśmy przy tych elementach, jest w czym wybierać. Klap mamy do wyboru aż cztery rodzaje, od standardowej pokrytej nacięciami zgodnymi z molle, przez taką ze zintegrowanymi ładownicami na 3 magazynki AR/AK do tych mieszczących aż 6 magazynków wspomnianych systemów. W cummerbundach też można przebierać; jest standardowy, wykonany z gumy, jest hybrydowy łączący gumę z systemem zgodnym z molle oraz obowiązkowo taki, który ma zintegrowane ładownice na magazynki. Przy czym w każdym wypadku wybieramy rozmiar opasania. Naszą kamizelkę można wyposażyć też w szereg comfort padów oraz wybrać rozmiar płyty SAPI jaki ta ma mieścić (do wyboru M i L). Jak widać mnogość opcji naprawdę imponuje, choć jeśli chodzi o same "kolory" wybór jest mniej szeroki: mamy 5 rodzajów kamuflażu począwszy od renger green, przez coyote brown, multicam i woodland, a na pencott green zone skończywszy.

Ja otrzymałem kamizelkę w rozmiarze L, z cummerbundem hybrydowym oraz klapą mieszczącą 3 magazynki systemu AR (typ ładownicy "fast"). Dodatkowo w paczce znalazły się też comfort pady na ramiona. Gdy mowa o kamuflażu... "jestem jaroszem": wybrałem skromny renger green. Całość przyszła do mnie zapakowana w toporny sposób, zwykły worek, w kawałkach (dosłownie!). Kamizelkę musiałem zmontować w całość łącząc przedni panel, klapę oraz tylni panel i pas. Ba, musiałem nawet sam związać gumy w ładownicach magazynków. Ale... to bardzo dobre rozwiązanie! Dlaczego? Ano dlatego, że od razu regulujemy rozmiar kamizelki pod siebie, decydujemy o tym jak głęboko mają wchodzić magazynki oraz o napięciu wspomnianych gum. Tak czy tak musieli byśmy wszystko rozkładać do regulacji, więc można i tak. To co mocno mnie uderzyło to waga kamizelki. To naprawdę piórko w porównaniu do PC, których do tej pory używałem. Całość, wraz z comfort padami, to raptem okolice jednego kilograma. Materiał, mimo niskiej masy robi wrażenie wytrzymałego. Co prawda w kilku miejscach spotkałem odstające niteczki, jednak szycie nie pozostawiało złudzeń, to high end. Cordura 500D* to nie chiński nylon, a rzepy trzymają mocno i pewnie. Po złożeniu produktu w docelowy kształt przyszła pora na montaż płyt. Bez nich PC jest "szmatką" z trudem utrzymującą kształt, więc kieszenie na balistykę muszą być pełne, jeśli chcecie wygodnie użytkować  kamizelkę. Po wypełnieniu TPC nadal nie było kłopotu z zaplataniem komórek molle, którymi pokryto całe plecy i część przedniej klapy. Wszystko sprytnie zaplanowano. Na froncie znajduje się też miękki element rzepu do przyczepiania wszelkich patch'ów, a po obu stronach przedniego elementu znajdują się "uszka" o regulowanej średnicy pozwalające na przeplecenie rurki systemu hydratacyjnego. Kolejny sprytny patent! 

*Cordura w kamuflażu Multicam to 1000D, pozostałe to 500D

 

Użytkowania początki oraz docieranie...

TPC używam w sumie tylko do ćwiczeń taktyki czarnej. Nie wypowiem się więc na razie na temat jego wygody w środowisku leśnym oraz na temat współpracy z plecakami (tak, ten PC na to pozwala, a co więcej przemyślano tę kwestie). Wypowiem się zaś na temat ogólnej wygody i feelingu.

Kamizelka po zamontowaniu wewnątrz płyt staje się dosyć sztywna, jednak hybrydowy cummerbund pozwala spokojnie złapać oddech dzięki gumie. Ten PC nie uczyni z nas "czołgu", pozwoli zaś zachować pełną mobilność. Dzięki specyficznemu krojowi kamizelka nie ogranicza ruchów w trakcie działań typu CQB, a podwójne rzepy zamontowane wewnątrz frontowej oraz tylnej części wynalazku pozwalają na stosowanie dodatkowych comfort padów dystansujących, co zwiększa wentylację ciała ukrytego pod carrierem. Jednak nawet bez tych dodatków kamizelka jest dosyć wygodna. Oczywiście, człowiek i tak się poci, ale nie jest to tak dotkliwe. To chyba jedna z pierwszych kamizelek, które traktują słowo "komfort" zupełnie poważnie. Pady na ramionach też ułatwiają współpracę. Ważące przeszło 5 kilogramów płyty nie powodują bólu ramion dzięki ich zastosowaniu. Można je oczywiście zdjąć, jeśli ktoś nie lubi takich rozwiązań. Gdy jesteśmy przy kolejnych modułach produktu polskiej firmy warto wspomnieć o wymiennych klapach przednich. Każda jest wyposażona w specjalne, ułatwiające szybkie wymiany "skrzydełka" oraz mocne rzepy utrzymujące ją i cummerbund na miejscu. Wymiana klapy to niespełna minutka, więc gdy trzy magazynki to za mało albo Twój AR zmienia się z AK... wystarczy kilkanaście sekund (i kilkaset złotych ;)) by "przebranżowić" TPC. ładownice do magazynków AR są dobrze wykonane. Mają otwory drenażowe, magazynki leżą w nich ciasno, ale nie przesadnie, toteż z łatwością można nimi żonglować w trakcie ostrzału. Każda z ładownic jest oczywiście odpowiednio wycięta, bo może ktoś zechce dopiąć kolejne do tych zintegrowanych. Templar's Gear sprawę przemyślało. W podstawowej klapie bez ładownic znajduje się duża kieszeń typu "kangurka", do której można wsadzić płaskie przedmioty i dokumenty lub... wkład z ładownicami. Wracając na chwilę do kwestii ogólnej, kamizelka została dodatkowo obszyta w każdym miejscu wycięcia, by w razie rozklejenia się laminatu, nie doszło do rozwarstwienia większej części. Templar's Gear jako pierwsza forma wprowadziła to rozwiązanie. Powinno ono wpłynąć na wydłużenie czas używalności PC. Minusem, ale nie wadą konstrukcyjną tej kamizelki może być brak uchwytu ewakuacyjnego. Nie ma go także w produktach konkurencyjnych, więc nie będę przesadnie psioczył, wspomnę jednak, że fajnie by było, gdyby było... a nie ma.

Nie używam kamizelki tak długo, by wydać ostateczny werdykt dotyczący komfortu jej posiadania w trakcie akcji, ale już teraz wiem... że nie wrócę do innych produktów typu PC. Czemu? Bo ta jest bajecznie wygodna. Po prostu. Nie mniej na pewno pokuszę się o uzupełnienie tego tekstu po jakimś - dłuższym - czasie. Nie chciałbym bowiem faworyzować produktu przedwcześnie. 

 

Dodatkowe informacje

Cena opisywanego zestawu: 854 zł (kamizelka, klapa standardowa, klapa z ładownicami na 3 magazynki AR oraz comfort pady na ramiona, cummerbund hybrydowy).

Cena najtańszej opcji: 554 zł

Cena najbogatszej opcji: 824 zł

Strona producenta i sklep: http://sklep.templarsgear.pl/  

Komentarze

Obrazek użytkownika Konrad

spoko kiecka

Konrad

Obrazek użytkownika Dobry

Haha! Koment na mistrzów smiley

Obrazek użytkownika Wróbel

Przekonałeś mnie ostatecznie smiley

Qui audet adipiscitur.

Obrazek użytkownika Dobry

Polecam. Muszę Ci powiedzieć, że jeśli masz kasę i to kupisz, nie będziesz żałował.

Obrazek użytkownika Kamil

Wróbi teraz funciochy ma smiley bedzie terminator co smiley

Woj­na oduczyła nas wielu rzeczy, których nas uczono.

Obrazek użytkownika Wróbel

Szukałem jednej uniwersalnej kamizelki, o Templars słyszałem sporo dobrych opinii, ładownice bardzo mi się ichnie podobają, więc chyba strzelę sobie full secik u nich.

Qui audet adipiscitur.

Obrazek użytkownika Krakuś

NIe ma czegoś takiego jak "uniwersalna kamizelka"

Obrazek użytkownika Wróbel

Duży pc/to o czym mówię/lekki pc.

Qui audet adipiscitur.

Obrazek użytkownika Dobry

Zgadzam się z Krakusiem, jednak nie do końca. Kamizelki TG są przystosowane także do użytkowania z plecakiem, aczkolwiek nigdy nie ryzykował bym stwierdzeń, że są uniwersalne. To świetne PC i tak należy je traktować.

Obrazek użytkownika Krakuś

jak to się mówi, jak coś jest do wszystkiego to jest do dupy.

Obrazek użytkownika Wróbel

Zonk, nie łudzę się, że jakaś kamizelka jest uniwersalna, nie łapmy się za słówka. Może ja źle się wyraziłem, potrzebuję kamizelki jak najbardziej wszechstronnej, w stosunku do moich potrzeb, co niektóre modele uniemożliwiają. Nie oznacza to, że nagle pozbędę się pasoszelek, bo templars, wiadomo, albo uznam, że pc zastąpi małego chesta.

Qui audet adipiscitur.

Obrazek użytkownika Dobry

Jak urwiesz plecy to zastąpi i dużego chesta smiley

Obrazek użytkownika Wróbel

Tak btw, dodają atrapy wkładów?

Qui audet adipiscitur.

Obrazek użytkownika Dobry

Atrapy? Do kamizelki, która nie jest atrapą? smiley Nie.

Obrazek użytkownika Wróbel

Czy wypełki, jak zwał tak zwał smiley Zastanawiam się jak to przylatuje, jakoś pogniecione czy coś? Pisałeś coś o worku, ale dosyć ogólnie.

Qui audet adipiscitur.

Obrazek użytkownika Dobry

Ja dostałem w czterech częściach. W worku, takim, w jakie pakuje się paczki kurierowi.

Obrazek użytkownika Dobry

Normą jest brak wypełniaczy; takie rzeczy są zbędne użytkownikom broni ostrej, do których - w dużej mierze - jest kierowana ta kamizelka.

Obrazek użytkownika Wróbel

Czas rozglądać się za wkładami smiley

Qui audet adipiscitur.

Obrazek użytkownika Dobry

Tak, polecam prawdziwe, albo chociaż trzymające masę i rozmiar, a nie jakieś plastiki smiley

Obrazek użytkownika Wróbel

Tak, myślałeś że będę chodził z plastikiem w kamizelce za 9 stów? xD A tak na serio, to na początku pewnie tak, chyba że te z jpc zaleję czymś w środku smiley

Qui audet adipiscitur.

Obrazek użytkownika Dobry

Tak, właśnie tak myślę smiley

Ostatnio zaktualizowane tematy

Nowe odpowiedzi na forum