Kolby. Opisy i porównanie 5 modeli

Dodał Romar dnia pon., 06/02/2012 - 18:02

Dawno już nie pisałem, jaki to jestem zajebisty, więc pora wznowić swoje wypociny smiley

Kolba (ang. Stock) - od zarania towarzyszyła broni palnej w różnych formach. W zasadzie gdyby poprosić małe dziecko, żeby narysowało jakiś "karabin", to niemal na pewno narysowałoby go z kolbą.

Mniejsza o historię, przejdźmy do ersoftowej rzeczywistości. Kolby są nieodłączną częścią większości z naszych replik głównych. Spełniają one kilka funkcji; ułatwiają złożenie się do strzału, poprawiają środek ciężkości modelu, rozkładają lepiej siły na naszym ramieniu w dłuższym oczekiwaniu na strzał, stanowią pojemniki na baterie, są elementami systemu zawieszenia itd. itp. Mamy do czynienia z trzema podstawowymi rodzajami kolb, a przynajmniej ja je tak klasyfikuję:

  • Kolby stałe, ramowe lub pełne. Głównie stosowane w replikach cięższych, leśnych, gdzie złożenie się do strzału trwa dłużej (na ogół).
  • Kolby składane, poprawiające ergonomię, znajdujące zastosowanie w replikach służących do zadań w lesie jak i w terenie zurbanizowanym.
  • Kolby, które w zasadzie są zanikowe (przykład), znacznie ułatwiają walkę na krótkim dystansie, gdy chwila celowania i reakcja na przeciwnika musi być krótka, a odległości niewielkie, bez potrzeby dokładnego celowania.

Kolba jest ważną częścią naszego sprzętu, gdyż to ona w dużym stopniu predestynuje nasz karabin do zadań, w jakich będzie służył najlepiej. Nie polecam nikomu M249 ze stałą kolbą do budynku, jak i nie widzę strzelania z M4 bez kolby w lesie na dystansy >35m. Oczywiście, jedno i drugie w praktyce da się zastosować, ale utrudnia to życie.

Przejdźmy do opisów i porównania, wybrałem dla was 5 modeli (cieszycie się?), które posiadam i miałem okazję wypróbować. Są to kolba składana MOD Stock M4 od King Armsa, kolba MOD Stock M4 vltor od Oskara Wink, kolba stała M16 od P&J (wersja z długą śrubą), kolba stała "skrócona" od M4 i na koniec niespodzianka (dla tych, co doczytają).

MOD Stock M4 King Arms (przykład)

Jeden z typowych przedstawicieli kolby składanej, podobnej do wersji SF, zmodyfikowanej o tyle, że boczne panele można zdejmować. Jest to jeden z mniejszych modeli, przy całkowitym złożeniu posiada zaledwie 18 cm długości, zaś maksymalnie 26,5 cm.

Jak każdy już chyba wie, produkty King Arms stoją na wysokim poziomie wykonania. Sama kolba jest potwierdzeniem tego stwierdzenia. Tworzywo jest mocne, o przyjemnej fakturze, stopka gumowa jest wygodna i dobrze "trzyma się" ramienia. Kolba ma 6 stopni regulacji. Prowadnica standardowa. Jedną wadą jest dobranie pakietów do kolby. Są to albo pakiety mini, albo bardzo krótkie i szczupłe lipole. Innym lekkim defektem (u większości producentów) jest delikatne chwianie się kolby na porwadnicy, co częściowo eliminuje się dołożeniem na prowadnicę powertape. Kolba posiada gniazdo dwustronne na wciśnij- kropka. Moje wrażenia z użytkowania są bardzo pozytywne, mimo że mam dość długie ręce, jej niewielkie rozmiary nie przeszkadzały mi. Uwaga na okablowanie z mosfetem, umieszczenie go w prowadnicy ogranicza składanie kolby.

MOD Stock M4 vltor

Druga typowa wersja tego typu kolby. Jest ona z kolei jedną z większych kolb tego rodzaju. Jej długość przy maksymalnym złożeniu wynosi 21,3cm, a maksymalna długość, to 30,5 cm.

Kolba posiada tą przewagę nad poprzedniczką, że mieszczą się w niej dłuższe pakiety. Posiada dodatkowo pojemniczek na baterie do kolimatora lub inne pierdołki. Stopka gumowa również jest wygodna, z tym że jest przykręcana, a nie nasuwana, jak w King Armsie. Kolba nie jest tak wypicowana, jak poprzedniczka, ale jej tworzywo również jest wytrzymałe, nic nie odpada, słowem nie ma się czego czepiać. Również posiada drobne luzy na prowadnicy, co także maskuje się powertapem. Polecałbym ją osobom, które chcą zrezygnować ze stałej kolby, ale nie koniecznie z długości (opcjonalnej) i możliwości zamieszczenia pakietów.

Kolba M4 skrócona (wersja od stubby killera JG)

Wersja stosowana w niektórych karabinach M4, które mają zastosowanie do manewrów w obszarze zurbanizowanym. Jej długość to około 19cm.

Posiada stalową wytrzymałą stopkę, montowana jest na długą śrubę, sięgającą od stopki do prowadnicy sprężyny. Kolba jest rozwiązaniem dla osób chcących zachować standardowe pakiety (np lipo 1800mAh 11,1V) w kolbie. Jest dość wygodna przy składaniu się do strzału w małych pomieszczeniach. Nie polecam dla osób o bardzo długich rękach, gdyż będą musieli mocno zginać łokcie, by usadowić ją w dołku strzeleckim. Tworzywo jest wytrzymałe, farba ze stopki nie odpada, ale ładnie się ściera.

Kolba M16 stała (JG)

Czyli typowy przedstawiciel kolb w karabinach M15, M16 i innych długasów. Kolba posiada metalową stopkę i montowana jest, podobnie jak krótszy odpowiednik, na długą śrubę. Wybrałem model tej firmy, gdyż jest według mnie, o niebo lepszy niż podobny od Boyi (z plastikową stopką i krótką śrubą). Chyba każdy szanujący się producent emek (i ci mniej szanowni także) wypuścili na rynek swoją wersję kolby, różniącą się głównie materiałem stopki, typem mocowania (długa/krótka śruba) i wzmocnieniami wewnątrz kolby. Kolba posiada długość ~27cm.

W modelu mieszczą się typowe duże Pakiety NiMH/NiCd 9,6V (gorzej z większymi z uwagi na wzmocnienia w kolbie) i pakiety LiPo 2200mAh 11,1V. Istnieje grupa zdziadziałych, zarośniętych, nie myjących zębów, ortodoksyjnych osobników ersoftowych, którzy uważają, że jest to jedyne słuszne rozwiązanie w karabinach typu M16. Ta grupa jest całkiem szeroka Big Grin i przez dłuższy czas się do niej zaliczałem. Czy kolba jest wygodna? Dla mnie jest wygodniejsza na pewno bardziej, niż kolba od AK. Nadaje się dla osób o stosunkowo długich rękach. Często zobaczyć można, że modele te są wyposażone w pokrowce, a niektóre z nich posiadają nawet baki. Co kraj to obyczaj, kolby te są uniwersalne. Ich przeznaczenie to jednak głównie przestrzenie większe, niż piwnica babuni, więc jeśli ktoś posiada emkę z długim frontem i stałą kolbą, może czuć pewien dyskomfort w strzelankach typu CQB. Tworzywo stanowiące korpus kolby, jest przyzwoite, ale mogłoby być bardziej matowe. Farba nie odpada od stopki, ściera się. Niektóre modele tych kolb mają tendencję do "rozchodzenia się" na grzbiecie, co jest irytujące, można to załatwić klejem lub wyborem lepszego producenta.

Wspomniałem już, że należałem do pewnej grupy specyficznych graczy as, którzy mają specyficzne cechy? Otóż zmieniłem się i założyłem dodatkowo kalesony w kratę. A tak poważnie szarpnąłem się na wersję alternatywną dla klasycznej kolby stałej.

Ostatnią kolbą, którą prezentuję, jest... TRATATATAMM!!!

Knight's Type Sniper Stock (Przykład)

Oryginalnie wykonywana przez firmę KAC, doczekała się solidnej repliki w wykonaniu G&P. Producent ten konkuruje w jakości wykonania z King Armsem i można powiedzieć, że zwolenników jest podobna ilość. Kolba od swej wersji podstawowej różni się między innymi wysuwana stopką, gniazdami na wciśnij-kropka i ilością miejsca na akumulatory. Jej minimalna długość, to 26,5cm, a maksymalna, to trochę ponad 31cm. Regulacja wysuwania stopki jest płynna, nie posiada luzów i jest blokowana pokrętłem z prawej strony kolby.

Ktoś zapyta, po co te bajery? Odpowiem, nie dają one wielkiej ergonomii, jak kolby składane, rozsuwane na prowadnicy, ale dla osób korzystających z optyki mogą okazać się nieocenione, gdyż co do milimetra możesz ustawić sobie długość kolby, przy której swobodnie i automatycznie się do niej złożysz. Uszy na zawieszenie taktyczne blisko korpusu zmieniają sposób mocowania istotny przy użyciu 1-2 punktowego zawieszenia i ułatwiają "szybkie" składanie się. Oczywiście tradycyjny chwyt zawieszenia tez istnieje. Wykonanie kolby jest na wysokim poziomie. Miła szara, lekko chropowata faktura, nic nie trzeszczy, sprawia wrażenie solidnej. Jeden wielki chu* był ze śrubą mocowania kolby, dodaną do zestawu (mocowanie na krótką śrubę). Była za krótka, by przymocować ją w jakikolwiek sposób! Myślałem, że pierd*lnę... na szczęście miałem w zastępstwie jakąś dłuższą. Po za tą wpadką, zestaw jest na prawdę imponujący. Mieści akumulatory 8,4V, a także bez problemu zmieściłem LiPo 1800mAh 11,1V. Czy wejdzie LiPo 2200mAh 11,1V? Jak się popieści, to się zmieści.

Każdorazowo, by umieścić akumulator, należy zdemontować całą tylną część kolby. Uważam, że przeznaczona jest dla replik z zastosowaniem przede wszystkim na duże dystanse i przestrzenie z użyciem optyki, dla osób o rękach długich (idealna dla Butoma).

Czy polecam? Zdecydowanie, jeśli lubiłeś/łaś kolby klasyczne stałe, to tą pokochasz. Jeśli nie lubiłeś/łaś długich kolb, to przy tej nie odnajdziesz wewnętrznego spokoju.

Vltor vs. King Arms

Nie wiem, bardziej ergonomiczna wydaje się King Armsowska, jednak z uwagi na możliwość dobrania baterii, lepsza jest vltor. Wykonanie obu jest na dobrym poziomie. Typowo kwestia gustu.

MOD Stock vs. M4 stała skrócona

Wg. mnie wygrywa MOD Stock. Daje większe możliwości, jest bardziej nowoczesna, przez co bardziej lansiarska. Oczywiście pozostaje kwestia akumulatora, ale coś za coś. Po za tym nie każda emka będzie dobrze wyglądać ze skróconą stałą kolbą. Kolb typu SF, czy MOD Stock jest zatrzęsienie, można dobrać wersję typowo pod siebie, podczas gdy kolby M4 stałe skrócone są dziś dość rzadkie. Mój głos jest oczywisty.

Kolba stała M16 vs. Kolba składana

Ponownie kwestia gustu. W wyborze kolba stała lub wersja knight's type, wybór jest oczywisty dla mnie, ale nie każdy chce wydać kupę kasy na kolbę. Kolby składane dają szerokie pole manewru w zastosowaniu, tylko jeśli posiadasz replikę typowo leśną (+400fps) lub nawet wyborową (+450fps), to do budynku i tak nie wejdziesz. Jest to więc wybór gustu i zastosowania. Po za tym Osobom niższym kolba składana daje większy komfort użytkowania. Z osobami wysokimi może być na odwrót. Kolba stała zawsze dobrze będzie sprawdzać się przy stabilnym strzelaniu na większe odległości.

Opisane kwestie wygody są subiektywne, możecie mieć zupełnie inne odczucia, zwłaszcza, jeśli będzie między nami duża różnica masy (tak, to też się liczy) i wzrostu.

Akumulatory przypasowywane do kolb były to:
1800 i 2200 LiPo Turnigy
Firefox large 9,6V 2000mAh
Kan 1500mAh 8,4V

Zapraszam do wyrażania opinii i dyskusji.


Powyższe zdjęcia pochodzą ze strony http://www.specshop.pl i zostały zastosowane tu jedynie poglądowo!

Kategoria 

Recenzje replik

Komentarze

Obrazek użytkownika Kokos

Masz piękny kocyk Romar smiley

Ostatnio zaktualizowane tematy

Nowe odpowiedzi na forum